Kendi Sorumluluğumuzu Almak

0
45

Evde olduğumuz şu günlerde çocuklarımızla daha çok vakit geçirebiliyoruz. Dün kızım yanıma geldi ve “anne ağabeyim beni sinirlendiriyor” dedi. Ben “hiç kimse seni sinirlendiremez anneciğim, hiç kimse başkalarının duygularını kontrol etme gücüne sahip değil” dedim. “ama beni kızdıracak şeyler söylüyor, yapıyor” dedi. “Sen izin vermezsen hiç kimse seni kızdıramaz” dedim. “Üfff anne yaaaa” diyerek gitti:))))

Bu tarz olaylarda bazen farkında olmadan müdahale ederdim. İlk fark ettiğimde ikisi birden yanıma gelip “abim suçlu hayır Ezgi suçlu vb….” sözlerle birbirlerini suçluyorlardı yine. Bu sefer bu tuzağa düşmedim çünkü suçluyu asla bulamazsınız ve yaptığınız her yorum diğer tarafı savunmakla suçlanmanıza sebep olur. Bu yüzden içimden çok müdahale etmek gelse de sakin kalarak “çocuklar bu sorunu aranızda halledebileceğinizi düşünüyorum. Sorunu çözdükten sonra gelip bana da anlatır mısınız? çok merak ediyorum” dediğimde çocuklarımın yüzünde ki afallamış ifadeyi hiç unutamam:))) Ve o güne kadar bildiğim halde bunu uygulamıyor oluşum da bir handikap:)) Bu tepkimden sonra ne oldu biliyor musunuz? Bir kaç kez daha denediler beni olayların içine çekmeyi ama benden aynı tepkiyi görünce vazgeçtiler ve bir şekilde çözdüler.

Aslında böyle olmasının büyük bir sorumluluğu anne babalara ait. Şöyle ki; çocuklar bebekken düştüklerinde , bir yerlere çarptıklarında gidip oraya vurup sanki cansız kapılar, duvarlar suçluymuş gibi davrandığımız için hep suçu başkalarına atma eğilimi var. Çünkü çok kolay, sorumluluk almıyorsun , sorun sende değil onda, oh tertemiz:))))

Ben de yaptım tabi ki:) Anne olarak canı yansın istemedim, kendini kötü hissetsin istemedim. O yüzden halen bazen bunun yansımalarını yaşıyorum. Kendi sorumluluğunu almak çok zahmetlidir. Uğraş gerektirir. Ama insan kolayı sever.

Sorumluluk almayı seçmek insanı kurban psikolojisinden kurtarır. Ben seçtim demek ve sorun neyse çözmeye çalışmak aslında insanı güçlü kılar. Aksi halde de şikayet eder kendimize acırız.

Çevrenize bir bakın kendi hatasını kabul etmeyen, sürekli “sorun bende değil sende” diye insanlara mutlaka rastlayacaksınız. Belki hepimiz zaman zaman yapıyoruz.

O zaman seçimlerimizin sorumluluğunu almayı seçmek , kendimizi kandırmamaya , şikayet etmemeye ve kurban rolü oynamamaya ne dersiniz? sonuçları daha iyi olacak , kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Kesin bilgi:))

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz