Popüler Diyetler 1 – İntermittent Fasting

0
78

Son günlerin popüler diyetlerinden intermittent fasting kısa adıyla İF, türkçesi Aralıklı Beslenme ya da Aralıklı Oruç’ta deniyor. İntermittent Fasting genel hatlarıyla 24 saat içinde belirli bir süre aç kalıp belirli süre yemek şeklinde tanımlanabilir.

İntermittent Fasting yani Aralıklı Oruç diyetinin en sık uygulama şekli 16 saat açlık 8 saat serbest yemek şeklinde olanı. Mesela akşam saat 20:00 da yemeyi bırakıp ertesi gün 12:00’da yemeye başlamak ki ben bunu yapıyorum ve araştırmalarımdan da en çok bu şeklinin uygulandığını gördüm. Bu açlık sürelerini, arttırıp azaltmak gibi farklı uygulamaları da var intermitted Fasting diyetinin.

Benim İntermittent Fasting ile tanışmam “Gündem Özel” programıyla olmuştu. İlk orada duymuştum. Prof. Dr. Yavuz YÖRÜKOĞLU bu yöntemin faydalarını anlatıyordu. Herkes “kahvaltı günün en önemli öğünü” derken, “kahvaltı gereksiz” diyen farklı bir yaklaşım diye düşünmüştüm.

Programda Profesör Yörükoğlu, “kahvaltı günün en önemli öğünü”sloganının ve inancının ne zaman ve nerede başladığını araştırdığını ve 70’li yıllarda süt firmalarının reklamlarda beyaz doktor önlüğü giydirdikleri bir oyuncunun süt içerek bu cümleyi söylediğini bulmuşlar. Yani ilk oradan beynimize bu kalıp yerleşmiş. Bilimsel hiç bir kanıt bulamadıklarını anlattı . Çok ilginç değil mi?

Ayrıca Profesör Yavuz Yörükoğlu açıklamalarında ; “İnsanlar uyanır uyanmaz bir şeyler yemek zorunda değil, hatta uyandıktan sonra uykuyla birlikte geçen 13-14 saat süresinde aç kalmanın ideal kilo ve genç kalmada çok etkili olduğuna dair çok sayıda araştırma bulunuyor. İnsan aç kaldığında insülün direnci dengelenir, büyüme hormonu salgılanır ki bu bizim genç kalmamızı sağlayan şeydir. Yani genç ve fit kalmak isteyenler en az 13-14 saat açlık periyotları yapmalıdır”dedi. Çok çarpıcı değil mi?

Aslında bir tür oruç gibi bu beslenme şekli ama su içebiliyorsunuz, sıvı şeyler tüketebiliyorsunuz, sadece katı beslenemiyorsunuz . Diyet sitelerini araştırırken geçen yıl hakkında bir şeyler okumuştum ama uygulamanın çok zor olabileceğini düşünerek yapmaya yeltenmemiştim.

Bahsettiğim programdan sonra intermittent fasting diyetini denemeyi düşünüp vazgeçmiştim. Bir dönem yaptığım protein diyeti gibi bir diyetin kahvaltısında sadece kahve vardı ve özellikle ilk gün kahvaltıya yer vermemesi dikkatimi çekmişti. Bir süre bu diyeti yaptım. Aç karnıma kahve içebileceğim hiç aklıma gelmemişti, hatta şekerim düştüğü için yapamam sanıyordum. İkinci gün neskafenin yanında 1 dilim tost ekmeği yiyebiliyorsunuz ama ben sonraki günlerde de yemedim. Diyeti yaparken aslında sabahları bir şey yemeden çok rahat durabildiğimi fark ettim. Ben zaten uyanır uyanmaz kahvaltı edebilen biri değilim. Biraz uyanıp kendime gelmem gerekiyor. Yani düşündüğüm kadar zor olmadı o kadar süre aç kalmak ve açken kahve içmek. Hatta yapabildiğim en kolay diyet bile diyebilirim. 

İntermittent Fasting diyeti ile ilgili yazılar okudum, videolar izledim. Avrupa ve Amerika’da oldukça popüler bu tip beslenme şekli. Yapanlar faydalarını anlata anlata bitiremiyorlar. Sonuç olarak son dönem böyle besleniyorum ve zorlanmıyorum. Zorlandığım zamanlarda vücudum için çok faydalı bir şey yaptığımı düşünüp mutlu oluyorum ve bu da benim devam etmemi sağlıyor.

Aralıklı Beslenme diyetinde yasak besin diye bir şey yok. Sadece yasak saatler var. İstediğiniz her şeyi yiyebiliyorsunuz ama tabi ki bu diyette de abartırsanız kilo vermeniz zorlaşabilir.

“Doktorunuza danışmadan bu diyeti uygulamayın” uyarısını yapayım, çünkü her insan farklı ve birimize iyi gelen herkese iyi gelmeyebilir. 

İntermittent Fasting Diyetinin Faydaları:

*Kilo Verdirir

Aralıklı orucun en önemli faydalarından biri yağ yakımını hızlandırması ve fazlalıklardan kurtulmanıza yardımcı olması. Pek çok kişinin geleneksel diyetler yerine intermittent fasting uyguluyor olmasının sebeplerinden biri de, sürekli olarak yediklerinizi ve kalorilerinizi takip etmek zorunda kalmamanız. İştahımızı kontrol ederek yağ oranını azaltmamıza ya da artırmadan kas geliştirmemize yardımcı olur.

*Kan şekerini düzenler.

Yemek yediğinizde, karbonhidratlar glikoza parçalanarak kana karışıyor. İnsülin adı verilen hormon glikozu, kan dolaşımıyla enerji olarak kullanılacağı hücrelere taşıyor. Ancak diyabetiniz varsa, insülin her zaman görevini yerine getiremiyor. Bu durumda kan şekeri yükselerek yorgunluk, susuzluk ve artan tuvalet ihtiyacı gibi problemlere neden oluyor. Yapılan bazı araştırmalarda, aralıklı orucun kan şekerini düzenlediği, hızlı iniş ve çıkışlara engel olduğu sonucuna varılmış.

*İltihaplanmayı azaltır.

İltihaplanma,inflamasyon da deniyor, vücudun verdiği bir tepki. Kronik iltihaplanma ise, kronik hastalıklara yol açabilen bir durum. Hatta bazı araştırmalar kronik iltihaplanmayı kalp krizi, diyabet, obezite ve kanser gibi hastalıklarla da ilişkili tutuyor. Araştırmalar İntermittent Fasting Diyeti’nin  iltihaplanmayı azalttığı ve kronik hastalıklarla savaştığını destekliyor.

  • Beyni korur.

Fareler üzerinde yapılan araştırmalara göre aralıklı orucun beynin yaşlanmasında görev alan belirli proteinleri etkileyerek farelerin beyinlerini koruduğu sonucuna varılmış.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz