Corona ve Salgın Filmi

0
89

Ocak ayının başlarında bu hastalığı duyduğumuzda çoğumuzun hiç aklına gelmezdi bu durumlara geleceğimiz. Çünkü daha önce uzun yıllardır böyle bir şey yaşanmadı. Domuz gribi de korkutmuştu bir kaç yıl önce ama covid19 hepsini geçti.

Bu olaydan sonra 1918-1920 yılları arası dünyada yaşanan İspanyol gribi olduğunu duydum haberlerde. Dünya nüfusunun %1’i ölmüş o dönemde. Yani daha net anlaşılsın diye şöyle söyleyebiliriz, 6 milyar insan olduğu varsayılırsa  600 milyon insan ölmüş bu gripten. Korkunç bir rakam. İnşallah bu grip çok fazla can kaybına neden olmadan biter.

Corona virüsü ülkemizde görülmeye başlayınca takip ettiğim sitelerde Salgın filminin şu an yaşadığımız durumlara çok benzediği ile ilgili yorumlar okuyunca filmi merak ettim. Ailecek sinema gecesi yapıp izledik geçen akşam. 

Filmde Hong Kong’a giden Amerikalı bir kadının hastalanması ve ölmesiyle başlıyor. Kadınla temas eden herkes çok kısa sürede ölüyor. Amerika’da farklı eyaletlerde ve Hong Kong’da görülen hastalık ve ölümler arasında ilk önce bir bağlantı kurulamıyor. Ama bir süre sonra kaos yaşanıyor. Marketler talan ediliyor, insanlar hastalığa iyi geldiği söylenen bir bitkiyi alabilmek için neredeyse birbirini öldürüyorlar. Filmin sloganı da “Hiç bir şey korku kadar hızlı yayılamaz”. Virüs çok bulaşıcı ama korku daha hızlı yayılıyor.  

Filmde bilim kadınını canlandıran Kate Winslet diyor ki ; “Bir insan günde ortalama 2000 kez yüzüne dokunur” . İnanılmaz bir rakam değil mi?  

Ayrıca filmde virüslerin ne kadar kolay yayıldığını görmek çok ürkütücü. Aşı bulmak ve insanların ölümüne engel olabilmek için ölen bilim insanları çok üzücü. Bir de az gelişmiş ülkelere sahte aşı verilmesi olayı çok can yakıcıydı. 

Daha fazla anlatmayayım , filmi izleyin bence ama isterseniz şu aralar izlemeyin. Biraz daha şüpheci olabiliyor insan. Dün gece haber programında korku hakimiyeti olmaması için şu sıralar salgın filmlerini izlememizi önerdiler. Seçim sizin.

EN GÜZEL KORONA SLOGANLARI
* EVİNDE kal Türkiye.

* Dolaşan virüs değil sizsiniz.

* Uzaktan sev.

* Can sıkıntısı solunum sıkıntısından iyidir.

12 Maymun film yorumu için tık tık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz