12 Maymun Filmi

0
27

Aslında bu dönemde salgın filmleri izlemeyin diye uyarıyor uzmanlar ama daha cazip geliyor sanki, daha çok merak ediyor insan:) Daha önce de bir salgın filmi izlemiştim, okumak isteseniz buraya tıklayabilirsiniz. Yıllar önce sinemada izlediğim bir film olan 12 Maymun filmini bu vesileyle tekrar izleyeyim dedim.

Filmleri yıllar geçse bile unutmam. Aklıma en azından filmle ilgili bir iki cümle gelir. Ancak bu filmle ilgili hiç bir şey kalmamış aklımda. Hatta salgın filmi olduğunu okuyunca bile şaşırdım. Filmi tekrar izleyince anladım neden aklımda kalmadığını. Çok karmaşık anlatmış ve sinemada izlediğim dönemde alt yazılar da karmaşıktı ve zor anlamış olmalıyım. Mesela bir dış ses var ve onu alt yazıda anlamak mümkün olmayabilir.Film üstte de dediğim gibi karmaşık biraz. Geçmiş, gelecek, bugün, biraz birbirine karışıyor. Bruce Wills başrolde. Biraz sıkıcı gelebilir ama film güzel aslında.

Konusu; Dünyada 1996 yılında bir virüs salgınından milyarlarca insan ölmüştür. Kalan sağlar bir kolonide yeryüzüne çıkmadan yaşamaktadır ve bilim ilerlediği için virüsün çıktığı zamana insanlar göndererek sebepleri bulup ortadan kaldırarak bu salgının hiç yaşanmamasını sağlamaya çalışmaktadırlar.

Filmde en son çocukluğunda dünyada ki temiz havayı solumuş Bruce Wills’in doğal güzelliklere hayran hayran bakıp “bu havayı seviyorum” demesi çok güzel bir mesaj gibi geldi bana. Soluduğunuz havanın kıymetini bilin, bir gün bulamayabilirsiniz” mesajı. Derenin içinde ayaklarını sokarak, dans eder gibi “bu havayı seviyorum, doğayı seviyorum” diye şarkı söyleyerek , güzellikleri kanıksamayın, kıymetini bilin demek istiyordu.

Son günlerde bu konuda çok fazla paylaşım var sosyal medyada. Aslında bu virusun(doğrusu virusmuş virüs değilmiş) bize bir şey söylemek istediğine dair paylaşımlar, videolar. İnsanlar ilk şaşkınlık durumunu atlattıktan sonra, evde kalmak zorunda olduklarında da olsa gerek , bu olayı daha derinlemesine ele almaya başladılar. Hiç bir şey sebepsiz değildir diye düşünürsek bunun sebeplerinin  değişmesi gereken şeyler olduğunu düşünebiliriz. 

Çevremde de “aslında normal hayatımız ne kadar güzelmiş” cümlesini çok duyar oldum. Rutin iyiymiş , yaşarken şikayet etsek bile.

,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz