Sen Allahın Hangi Yüzüsün?

2
58

Bir insanın kendisiyle ilgili bildiklerini 3 gruba ayırabiliriz.1. Kendimizin bizim hakkımızda bildiklerimiz ama kimsenin bilmedikleri2.Kendimizin bildikleri ve çevremizdekilerin de bildikleri3.Kendimizin bilmediği ama çevremizin bildikleri.3. madde çok ilginç değil mi? Bizim bilmediğimiz ne olabilir ki? diye düşünüyor insan. Ama davranışlarımızla , söylediklerimizle çevremize verdiğimiz mesajları tam olarak bilmediğimiz özelliklerimiz var.

Osmanlı döneminde biraz meczup insanlar varmış. Meydanlarda dolaşıp yanlarından geçen insanları durdurup “sen Allah’ın hangi yüzüsün?” diye sorarlarmış. Eğer sorduğu kişi “bilmiyorum” derse, “git seni tanıyan 5 kişiye sor? ben nasıl biriyim? hangi özelliklerim var? Ben Allah’ın hangi yüzüyüm ?” dermiş. Bir süre sonra tekrar sorduğu kişileri durdurur “öğrendin mi sen kimmişsin?” dermiş.Bu hikayeyi çok sevdim. Hayat gailesi içinde rüyada gibi yaşayıp giderken birilerinin dürtüp uyandırması gibi. Çok güzel bir farkındalık eylemi.

Pek çoğumuz uyanır işe gider, eve gelir, yemek yer, ev işleriyle ve çocuklarla uğraşır tekrar uyuruz. Rutin, sorgulamadan, kim olduğumuzu hiç düşünmeden yaşar gideriz. Bir çok davranışımızı da neden yaptığımızı bile bilmeyiz. Öyle alışmışızdır. Gerçekten kim olduğumuzu, ne istediğimizi sormayız kendimize. Bazen öyle bir olay yaşarız ki bir aydınlanma yaşarız. Kendimizi ve hayatı sorgulamaya başlarız. Bazen de bu uyanışı yaşamadan gideriz bu dünyadan. Farkındalık dedikleri aslında bu. Ben kimim? Ne yapıyorum? Ne istiyorum? Hayatına yukarıdan bakmak gibi, kendin oradayken:) Ben ne yapıyorum?, yaptıklarım çevremi nasıl etkiliyor? Neden yapıyorum? Yaptıklarımı beğeniyor muyum? 
Kendini tanımak için duygularını fark etmek çok önemli. Mesela çok keyifli hissediyorsun. Kendine sor bakalım “neden keyifliyim? öncesinde ne oldu da böyle hissediyorum?” Çok sinirlisin mesela. Neye sinirlendim? diye sor kendine. Aynı olaya başka insanlar hiç tepki göstermezken ben niye bu kadar sinirleniyorum? bu benim içimdeki hangi yarama dokunuyor?

Kendini tanıma yolculuğunda duygularımızı takip etmek bize güzel bir rehber olur. Kendini tanımak isteyen duygularını fark edip sorgulamakla başlayabilir ve istediğiniz duygudan başlayabilirsiniz:)

2 YORUMLAR

  1. Geçekten de öyle kendimizi ne kadar tanıyoruz bu çok önemli
    Farkındalıkta yaşamak lazım hayatı
    inşallah öyle yaşayabiliyoruzdur
    çok güzel bir yazı olmuş Kadriyeciğim
    sevgiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz