Hangi Sporu Yapalım?

1
71

Bir kaç yıl önce gazete de okuduğum bir röportajda 50’li yaşlarda doktor bir bayan nasıl sağlıklı ve fit kaldığını anlatıyordu. Tam o sıralarda yine zayıflamak ve fit kalmak vb…. vardı gündemimde, son 15 yılda olduğu gibi:))))

Röportajı hala hatırlama sebebim bu hanımefendinin söylediği “kas yaptım, kaslarım güçlendiği için metabolizmam hızlandı ve ne yersem yiyeyim alev alev yanan bir ateşe odun atmışsın gibi hemen yanıyor” cümlesiydi. Tam benlik:))))

Yani istediğimi , istediğim kadar yiyerek spor yapıp zayıf kalmak kadar harika bir şey olamaz. Çizgi filmlerde ki gibi gözlerimden kalpler fırladı:)))) Çünkü beni bilenler “istediğimizi yiyelim bedelini öderiz” derim hep.

Bu düşüncelerle yaptığım araştırmalar sonucu kasları geliştiren sporların en çok ağırlık kaldırma ve fitness olduğunu tespit etmiş bulunmaktayım. Röportajını okuduğum bayan kişisel antrenörle(personel trainer) çalıştığını söylüyordu. Ve 1 yıl sürekli ve ağır spor yaptığını ve 1 yılın sonunda kilosunun üniversite de okurken ki kilosundan bile az olduğunu ve enerjisinin çok yükseldiğini anlatıyordu.

Spor salonunda program verdiklerinde çok anlama veremediğim bazı makineler bu tarz işlere yarıyormuş. Formül basit kas kütleni arttır, metabolizman hızlansın , ne yersen ye kilo alma.

Yazının başlığında ki soruya gelecek olursak soruya soruyla cevap vermek istiyorum . Ne için spor yapmak istiyorsun? Zayıflamak için mi?, kilonu korumak için mi? şekillenmek, sıkılaşmak  için mi? yoksa sadece sağlıklı kalabilmek için mi? Önce buna karar vermeliyiz.

Eğer zayıflamak istiyorsak kardio(kalp hızını arttıran) egzersizler, yüzme  ve direnç egzersizleri(ağırlık kaldırma, fitness) yapmamız gerek. Şekillenmek ve sıkılaşmak için pilates, yürüyüş vb… yapmalıyız. Kilo koruma ve sağlıklı yaşamaksa hedefimiz doğa yürüyüşleri ideal diyebiliriz.

Ruh-zihin-beden bütünlüğünü düşünerek hareket etmek yapacağımız spor ya da her şey için devamlılığı sağlar. Bunu da unutmayalım:)

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz