Dolandırmak İsterken Dolandırılırsınız

0
43

Bu sabah gazete de okuduğum bir haber sonucu bu yazıyı yazmaya karar verdim. Haber de diyor ki “Yapımı devam eden Çanakkale Köprüsü çevresinden arsa almak isteyen kişileri ucuz arsa satışı yaptığını söyleyen X kişisi dolandırdı”. Yani yatırım yapmak isteyen ama 1 koyup 100 almak isteyen kişiler ellerindekinden de olmuşlar.

Yıllar önce Galata Köprüsünü satan Sülün Osman adında bir dolandırıcıya sormuşlar.”Neden insanları dolandırdınız? diye. O da demiş ki; “Ben, beni dolandırmak isteyen insanları dolandırdım. Galata Köprüsünü ucuza alıp beni dolandırmak istiyorlardı. Ben normal işinde gücünde insanları dolandırmadım”. Düşününce hak vermemek elde değil gibi. Sonuçta gerçekten de çıkan haberlere baktığınızda dolandırılan insanların az para verip çok kazanma amacı olan ya da kısa yoldan zengin olmak isteyen insanlar olduğunu görüyorsunuz. Hiç kimse uzun ve zahmetli yolu istemiyor, hep bir kolay yoldan zengin olma çabası.

Babil dizisini izledim geçen hafta. Dizi de anladığım kadarıyla “Saadet Zinciri” konusu anlatılacak. İlk bölümde henüz yok ama fragmanlarda öyleymiş gibi. Yanılıyor da olabilirim ama konumuz o değil zaten. Dizi de geçen bir diyalogdan bahsetmek istiyorum, “Tarih boyunca insanlar kolay yoldan zengin olmak istemişler. O yüzden dolandırılmışlar. Hep varmış, hep olacak” diyor mesela, konumuzla çok alakalı bir örnek.

Bazen ben “gerçek olamayacak kadar iyi” derim, hep tecrübe bunlar:) yani içimden inanmak çok gelse de yaşadıklarımdan bilirim, hissederim doğru olmadığını.

Bazen çocuklar “anne şu çekilişe katılmışız telefon kazanmışız” vb….. mesajları görüp heyecanla yanıma gelirler ve biz de eşimle bunun doğru olamayacağını anlatmaya çalışırız onlara. Tıpkı anne babamın bize küçükken yaptıkları gibi:) Nasıl da hoşuma gitmezdi . “Kimse kimseye durduk yere bir şey vermez” cümlesini duymaktan hiç hoşlanmazdım , şimdi çocuklarıma söylüyorum. Çünkü insan doğası gereği kolaycıdır. Biraz tembeldir. Vaatlere inanmak ister. Bu yüzden de kolay kandırılır. Ve insanı harekete geçiren iki şey vardır. Ya çok canı yanacak, yani acı duyacak ya da ucunda bir ödül olacak. Dolandırıcılar da bunu çok güzel kullanır.

Bir kaç yıl önce telefon dolandırıcıları tarafından dolandırılmış biri olarak söylüyorum, (o yazımı okumak isterseniz tık tık) aslında ben söylemiyorum mahkeme kararında yazmışlar “uyanık olmak ve her söylenene inanmamak sizin sorumluluğunuzdur”.

Sonuç olarak kolay yoldan para kazanma vaadiyle karşılaştığınızda durun bir düşünün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz