Beni Anlıyor musun?

3
98
FL78296.TIF

Bir örnekle yazıma başlamak istiyorum. Şimdi gözlerinizi kapatıp bir kuş yuvası hayal edin. Yanınızda birileri varsa, ya da sonra da yapabilirsiniz, ettiniz mi? peki, bu kuş yuvası ne renk? içinde kuş var mı? 1 tane mi kuş var, iki tane mi? Kuşlar yuvanın içinde mi? yoksa havada mı? Kuş yavru mu, büyük mü? Çevrenizde ki insanlara bunu yaptığınızda herkesi kafesinin farklı olduğunu göreceksiniz. Ve siz herkesin sizin düşündüğünüz kafesi düşündüğünü zannettiğinizi fark edeceksiniz.

İşte hayatımızda da böyle yapıyoruz. Karşımızdaki bir şey söylediğinde herkesin aynı şeyi düşündüğü yanılgısına kapılıyoruz. Hayır, herkes aynı şeyi düşünmüyor ve bu kötü bir şey değil. Sadece varsayıyoruz ve varsaymak bizi yanıltıyor çoğunlukla.

Sen bir şey söylüyorsun ama bakalım karşında ki senin kast ettiğini anlıyor mu? Çatışmaların çoğu bu sebepten oluyor olabilir mi?

Diyelim birisiyle kavga ediyorsunuz, size söylediği şeyleri aynen ona söyleyip, “doğru mu anlıyorum?” deyin bakalım. Söyledikleriyle yüzleştiğinde ne hissedecek?

multinational businesspeople having relaxed conversation over new project

Sohbet ederken bir sorununuzu anlatıyorsunuz mesela, hemen birisi çıkıp Cem Yılmaz’ın dediği gibi “aynısı kaynımda da vardı vb….” diyor:) Ne hissedersiniz böyle bir durumda? Lafı ağzıma tıkadı dersiniz büyük ihtimalle. Ya da hemen size çözüm yolları sundu ve ya “amaaaan boşver, takma kafana” dedi. Çok sık yaptığımız şeyler bunlar. Ne hissediyoruz böyle durumlarda? Anlaşılmadığımızı hissedip öfke hissediyoruz aslında ve bu öfkeler birikip birikip bir gün patlak veriyor. Öfke patlamaları anlaşılmadığını düşünen insanların başına çok geliyor.

Aslında çoğunlukla hepimizin anlaşılmaya ihtiyacı var, sadece dinlenmeye . Çoğunlulka anlatırken “bana çözüm bul” demiyoruz karşımızdakine. Çözümleri biliyoruz genelde, kendimiz bulabiliriz. Birisinin “amaaan bu da dert mi? boşver” demesine hiç ihtiyacımız yok. Herkesin derdi kendine büyük, sonuçta anlatan kişi bunu dert etmiş ki anlatıyor.

Hepimizin etkin dinlemeye ihtiyacı var. Anlaşılmaya,birisi konuşurken ne cevap vereceğimizi düşünmeyi bırakmaya ihtiyacımız var.

Önce bırakın karşınızda ki içini döküp rahatlasın. Ondan sonra kişi sizi dinlemeye hazır hale gelir ve daha keyifli bir sohbet olur. Tersi durumda herkes konuşur ama hiç kimse karşısındakini duymaz.

3 YORUMLAR

 1. çok güzel olmuş bloğun canım hayırlı olsun
  yukarıdaki konu çok doğru gerçekten de
  ama konuştuğunu çok yanlış anlayıp da tavır koyanları ne yapacağız
  ben onlara “çiseden nem kapanlar ” diyorum :))
  çok zor iş insanları anlamak bir o kadar da kolay aslında
  işte öyle….
  sevgiler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz