Nezaket İyi Hissettirir

0
74

Toplum olarak şu an çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum, daha fazla nezakete:))) Gittikçe kabalaşan bir dünyaya karşı daha fazla nezaket. Çünkü nezaket karşımızdakini de kendimizi de iyi hissettiren bir şeydir. Kendimize ve diğer insanlara saygımızın göstergesidir.
Bir gün kuyumcuya gittim, küçük altın alacaktım . Altını aldıktan sonra kuyumcunun onu paketlemekle uğraştığını fark etmedim çünkü kolye falan bakıyordum. Arkamı döndüğümde adamcağızın uğraşıp paket yapmış olduğunu görünce “keşke uğraşmasaydınız paket yapmaya, hediye için almamıştım” dedim. Adam biraz sinirli bir şekilde “baştan söyleseydiniz o zaman” dedi.. Ben de “zahmet verdim , kusura bakmayın” deyince adam birden yumuşadı ve “asıl siz kusura bakmayın , sert bir şekilde söyledim ve ayrıca size teşekkür ederim nezaketiniz için” dedi ve “biliyor musunuz hanımefendi aslında sadece birbirimize karşı daha düşünceli ve nazik olsak kavgalar, tartışmalar olmaz” dedi. Nezaket ikimizi de iyi hissettirdi. Çok basit bir olaydı ama küçücük olaylarda bile farkındalık yaşamamızı sağladı.
Mesela küçük bir trafik kazası yaşadınız, öfkeyle inip diğer aracın sürücüsüne sinirle bağırabilirsiniz ve aynı şekilde karşılık alırsınız. Ama “iyi misiniz? inşallah bir şeyiniz yoktur” dediğinizi düşünün. Ne olur sizce? Karşınızda ki kişi sinirli bile olsa yumuşar ve daha kolay iletişim kurarsınız. Suç kimde olursa olsun karşımızdaki insanın da bu durumdan zarar gördüğünü düşünerek davranmak çok şeyi değiştirir.
Hizmet sektöründe ki insanlara gülümsemek, teşekkür etmek, bir şey isterken rica etmek hiç zor değildir ve sonuçları çok güzel olur. Hatta size ısrarla kaba davranan bir insana siz ısrarla nazik davranırsanız bir süre sonra utanıp daha düzgün davranmaya başlayacaktır. Hala devam ediyor olsa bile kaba davranışlarına “herkes kendine yakışanı yapar” diye düşünüp nezaketinizi bozmamanız kendinize saygınızı gösterir. Bir söz var hani “cahille tartışma karşıdan bakan kimin cahil olduğunu anlamaz”.
Ön yargı, küçümsemek, kabalık vb…. her şey sizinle ilgilidir yani karşınızdakiyle ilgili değildir. Size öyle davranılıyorsa da o kişiyle ilgilidir bu özellikler, sizinle değil. Kendisiyle kavgalı olan herkesle kavgalı olur çünkü. Önce ve öncelikle kendimize nazik olmalıyız. En uzun ilişkimiz kendimizle olan ilişkidir çünkü.
Nezaket iyidir, herkese iyi hissettirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz