Gör Beni ve Kader

31
73
gör beni, ile ilgili görsel sonucu

Merhaba arkadaşlar, bloğuma hoşgeldiniz:)))))
Uzun zamandır eski hızda kitap okuyamıyorum. Hep sosyal medya yüzünden oluyor bunlar. Oysa ne çok severim kitap okumayı. Bu yüzden yaklaşık 1 aydır Gör Beni kitabını okuyorum. Yazarı Azra Kohen’in bütün kitaplarını okudum ve sevdiğim bir yazardır kendileri.

gör beni, ile ilgili görsel sonucu

Gör Beni kitabı diğerlerine göre farklı bir kitap. İnsanın varoluşundan, dinlerin kaynağından Osmanlı’nın cumhuriyete geçiş esnasında yaşanan bir aşk hikayesi etrafından anlatıyor. Aşkın baş karakterleri birbirinden çok farklı iki kişi . Ama aşk ikisini bulabiliyor.
Kitabın konusundan biraz bahsedecek olursam Selim Osmanlı döneminin önemli  sadrazamlarından birinin oğlu. Köşkte yaşarlarken cumhuriyetin kurulması üzerine babasının yurt dışına kaçmak zorunda kalması  ile Valpreda isimli bir apartmana taşınmak zorunda kalıyorlar. Ülkü ise kurtuluş savaşında ailesinde ki bütün erkekleri kaybetmiş , annesi kız kardeşleriyle Valpreda Apartmanı’na taşınıyorlar, ve yolları böylece kesişiyor.
Kitabı halen okumaya devam ediyorum ama okuduğum kadarıyla ve Azra Kohen’in röportajlarını izlediğim kadarıyla vermek istediği mesajı çok beğendiğimi söylemeliyim.
Coğrafya kaderimizdir” sözünü anlıyorsunuz kitapta. Doğduğunuz aile, mahalle, ülke kaderimizdir. Şu an yargıladığımız, ötekileştirdiğimiz hatta en nefret ettiğimiz insanın ailesinde doğsak, onun yaşadıklarını yaşasak bizde aynı onun gibi bir insan olurduk. Bu yüzden nefret çok anlamsız , ötekileştirmek çok gereksiz. Yani doğarken seçmediğin bir aile, ülke,din  vb….. faktörler yüzünden başkalarını ötekileştirip hatta öldürebiliyor olmak çok ta mantıklı değil.
Azra Kohen bu kitabı vatanım için yazdım diyor. Bu gerçekleri görmesini istediği için “gör beni” diyor. İnsanlık ve dinler tarihi hakkında daha önce hiç duymadığımız bilgileri kaynaklarıyla birlikte yazmış. Çok şaşırtıcı bilgiler var. Okumanızı kesinlikle öneririm. Kaynakları dip notlar şeklinde belirtmiş ve araştırmaya teşvik ediyor okuyanları.

gör beni, ile ilgili görsel sonucu

Bu kitabı okuduğum dönemde gazetelerde Eskişehir’de bir çiftlikte bir kadının kendisini Hz. Süleyman’ın torunu olarak tanıtıp kanın şifalı olduğunu söyleyerek insanlara içirdiği, hatta tarikatı için bazı insanların tüm mal varlıklarını ellerinden aldıklarını okudum. Kuran-ı Kerim “oku” ayetiyle başlıyor. Oku ki cahil kalma, oku ki kimse seni kanım şifalı diyerek kandırmasın, kimsenin kanını içmek zorunda kalma.Oku ki öğren , tüm mal varlığını bir tarikata bağışlama. Malına, namusuna kendine sahip çık. Din ile Allah ile kandırılma.
Keşke bu kitabı herkes okusa. Ama herkes okumasa bile biz üzerimize düşeni  kitapta bahsettiğim şeyleri insanlara anlatabiliriz. Ötekileştirme konusunda bir kişinin bile farkındalığı çok önemlidir.  Hadi hepimiz evimizin kapısının önünü süpürelim. Hadi 1 tane deniz yıldızı bile olsa fark etsin.

31 YORUMLAR

  1. Bu kitabı okumadım. Yazınız, kitap için oldukça davetkar.
    Özellikle, "Coğrafya kaderimizdir" sözünün yer aldığı paragraftaki düşüncelerinize sonuna kadar katılıyorum.
    Tanıtım ve tavsiyeniz için teşekkür ederim.

  2. BU YAZARI ÇOK DUYUYORUM, TARİHİ OLAYLAR ETRAFINDA GELİŞEN ESERLER PEK AKICI GELMEZ BANA ANCAK ''COĞRAFYA KADERİMİZDİR'' SÖZÜNÜ ÇOK BEĞENDİM. TEŞEKKÜRLER.

  3. Çok ilginçmiş…bu kitabını duymamıştım ve böyle bir değerlendirme kesinlikle yönlendirici. Kadriye samimiyetle teşekkür ediyorum.

    Sevgiler

  4. Bilgi ve dipnotlarla dolu oluyor yazarın kitapları.Ben de Aeden'i aralıklarla okuyabiliyorum.Gör beni de sırada ve çokca merak ediyorum Teşekkürler ????

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz