Grip Mevsiminde Gripten Korunma Yolları

12
122
nezle karikatürleri ile ilgili görsel sonucu
Tam
grip olmalık mevsim. Etrafımda ki herkes hasta. Ezgi’de akşam öksürükten
uyuyamadı bir süre. Bu yazımda sizlere gripten korunmanın yollarını yazacağım.
Tamamen kendi kişisel görüşlerim, araştırmalarım ve deneme-yanılma yollarıyla
işe yaradığına kanaat getirdiğim bilgileri paylaşacağım. Bu arada kız
kardeşimin kızı benim için “Kadriye Teyzem doktor değil ama doktorluk
biliyoooo” diyordu 8 yaşına kadar. Yani sağlık konusunda ilgili ve bilgili
olduğumu kendince böyle anlatıyordu. Annesi şurup içiremediği zaman beni arayıp
konuşturuyordu, ancak o zaman ikna oluyordu Nisan:)))Öncelikle hasta olmadan önlem alınması gerektiğine inanan bir insan olarak kış aylarında soğuk algınlığından korunmak için neler yapabiliriz?
grip komik ile ilgili görsel sonucu
* Elleri sık sık yıkamak. Ellerimizle farkında olmadan o kadar çok yere dokunuyoruz ki , sonrada o ellerle yüzümüze, ağzımıza dokunup mikrop transferini gerçekleştiriyoruz.Bunun için elleri sık sık yıkamak çok işe yarıyor
*Sabah uyandığında gargara yapmak. Gece boyunca zaman zaman ağzımız açık uyuduğumuz için boğazımıza giren mikropları sabah gargara yaparak atmakta özellikle boğaz ağrısını önleyici bir uygulama. 
*Dili fırçalamak. Bunu yeni öğrendim ve henüz kendim yapmadım. Normal kullandığımız diş fırçasıyla değil ama, metal bir kaşıkla yapılmasını öneriyorlar. Dilin üzerini metal bir kaşıkla sıyırmanın da hastalıkları önlemede etkisinin çok olduğunu belirtmişler.
*Sabahları yarım limonlu su içmek . Zayıflama amaçlı olduğu düşünülse de (ki onada farklı bir faydası var) C Vitamini takviyesi olduğu için vücudun bağışıklık sistemini desteklediği için korunma yollarından biride limonlu su içmek.
*Redoxon C vitamini-çinko tablet içmek. Bu özellikle hasta olduktan sonra daha dinç hissetmenizi sağlıyor.


*Propolisli bal karışımı kullanmak. Bu karışımı Bir TV programında propolisin faydalarını izledikten sonra markette görüp almıştım. Uzman,propolisin bağışıklık sistemi üzerinde çok etkisi olduğunu ve özellikle sonbahar ve ilkbaharda yani geçiş mevsimlerinde kullanılması gerektiğini söylüyordu. Ben özellikle çocuklarıma bu karışımı sonbahar ve kış aylarında hemen hemen her sabah 1 çay kaşığı veriyorum Kendimde kullanıyorum.
*Multivitamin tablet almak. Mesela Pharmathon gibi. Marka vermek istemiyorum ama kullandığım ve memnun kaldığım vitaminlerden bir tanesi bu. Multi vitaminler vücut direncini arttırıyor, hasta olsan bile sürünmeni engelliyor. Kendim ve çocuklarım için alıp her kış vücut direncimiz düştüğünde kullanıyoruz.
Umarım yazdıklarım işinize yarar. Esen kalın…….. 

12 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz