Kemoterapi İyi mi? Kötü mü?

    
   Dün işten biraz erken çıktım ve eve geldiğimde "Zahide'yle Yetiş Hayata" programına rastladım. Dr. Ömer Çelakıl katılmıştı programa. Bir çok kişi tarafından sevilmediğini , çok tepki topladığını biliyorum. Ama insanız hepimiz adam konuşmadan tipine bakıp hüküm veriyoruz. Arkadaş Ömer Çelakıl'ı da o saçlarla çok ciddiye alası gelmiyor yani insanın. Kusura bakmasın da. Aslında söyledikleri  çok ilgimi çekiyor ve araştırmalara dayandırıyor. Merak edip araştıran ve bunu paylaşan bir insan. Ne olursa olsun saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum. Onun gibi düşünmeyebilirsin. Ama adam bir şeyler yapıyor yani.
    Onun "Hayatın Şifreleri" programını da çok seyrederdim ben. Severdim de. Neyse size anlatmak istediğim bu değil. Dün kü konuşmasında benim kendimce karar verdiğim ve kendi çapımda herkesi uyarmaya çalıştığım bir konudan bahsetti. "Kanser tedavisinde kemoterapi erken öldürür, kişi kendi haline bırakılsa daha uzun yaşayacakken kemoterapi tedavisi bu süreyi kısaltıyor" dedi. Eminim çok tepki toplayacak bu sözleri ama yaşamayan bilemez.

    İki yıl önce babama Akciğer ca teşhisi konduğunda hepimiz ailecek mahvolmuştuk. Çare için nereye başvuracağımızı bilmiyorduk. O güne kadar sapasağlam olan bir insan birden bire halsizleşmiş, sesi kısılmış ve nefes almakta güçlük çekmeye başlamıştı. Hepimiz şoktaydık. Tabi her insan gibi  hemen "hangi doktor iyi? hangi hastane iyi" araştırmalarına girdik. Öyle acı ki "4. evre kanser hastası bir adamı 2 yıl yaşatmış" dedikleri bir profesöre gittik sonra. Umudumuz babacığımı da 2 yıl yaşatmasıydı(sanki yapabilirmiş gibi). İki yıl? Hep dua ettik "Allahım ne olur biraz daha yaşasın" diye. Uludağ Tıp Fakültesine yatırdık sonra. Doktorumuzda o profesördü. Acilen kemoterapi tedavisine başladı. Sanki bir deneme-yanılma süreci gibi, farklı kemoterapi ilaçları denedi. Sonra da bize hiç birisine yanıt vermediğini söyledi. Ama babam gün geçtikçe kötüleşti. Her kemoterapi seansından sonra biraz daha öldü sanki. 6. Kemoterapiyi vereceklerdi. Doktor bize resmen dedi ki:"bu kemoterapiyi kaldıramayabilir ama vermezsek kanser onu öldürecek, verirsek belki bir şansımız olur" Nasıl zor bir durum, nasıl bir ikilem anlatamam size. Ben verdirmeyelim dedim ama annem, kızkardeşlerim "biz profesörden iyi mi bileceğiz , eğer verdirmezsek ve ölürse vicdan azabı çekeriz" dediler. Evet aynen öyle bir durumdu.Doktora güvenmek zorundasınız.  Ya da değilsiniz. Ben şu an artık emin değilim. Yani tıpba ve doktorlara güvenim kalmadı. Neyin sebebini bulmuşlar, neyi tedavi etmişler ki . Hangi hastalığa baksanız "sebebi bilinmiyor". Çözüm ise " orayı kesip alalım".

       Sonuç olarak babam son kemoterapiyi kaldıramadı. Hastalığın teşhisinin konulmasından 51 gün sonra vefat etti. O zamanda biliyordum ama şu an daha eminim ki eğer kemoterapi almasaydı daha uzun yaşardı. Daha uzun süre bizimle kalırdı. Ona daha çok sarılıp, sesini daha çok duyabilirdik.
        Belki yazımı okuyan birilerine faydam olur. Doktor değilim ama Nasrettin Hocanın "bana eşekten düşeni getirin" dediği gibi eşekten düşmüş biriyim. Ömer Çelakıl doktor ama. O da aynı şeyi söylüyor. Kemoterapi tedavisine hemen başlamayın. Alternatif tedavi yöntemleri var. Babam vefat ettikten sonra öğrendiğim "mutasyon yöntemi" diye bir yöntem var Hacettepe'de uygulanıyormuş.Almanya'da uygulanan "Kanser Aşısı" varmış ve İstanbul da bir doktor bunu uyguluyormuş. Yaşanacak ömrü olsaydı yaşardı diye kendimizi teselli ediyoruz ama babam hastanede yattığı süreçte yanında kalırken kemoterapi tedavisi gören tüm hastalar 50-60 gün içinde vefat ettiler. Belki 1-2 tane daha uzun yaşayan vardır. Bilemem ama, sevdiklerinizin daha uzun sizinle kalmasını istiyorsanız nacizane tavsiyem "kemoterapiden önce başka seçenekleri araştırın" Şimdiki aklım olsa öyle yapardım. Şu an da dünyada kemoterapi faydalı mı zararlı mı tartışılıyor.Allah tüm kanser hastalarına şifa versin inşallah ve yanındakilere de sabır.

13 yorum:

 1. kadriye günaydın,
  öncelikle babacığın nur içinde yatsın.
  bu pek tatsız konu sahiden:(
  ben hemşireyim;benim kanımca kimi zaman grip gibi karşlanması gerektiği söylenen bu korkutucu hastalık da asıl önemli olan hücre tipi!bazı kanser türleri için kemoterapi çok şey yapabiiyor.
  ancak süreci kötü olduğu bilinen türler için kemoterapi yaşam kalitesini hem hasta hem ailesi için düşüren hatta eziyete döndüren bişey:(
  uzun uzun eziyet çekmesinden se,seçmeyi bilmeyi öğrenmek,ve Allah'a sığınmak daha iyi bence,tabi söylemesi kolay!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Havva, doğru söylüyorsun hepsi için diyemem tabiki sadece yaşadığımı anlattım:(

   Sil
 2. nur içinde yatsın kanserden ölenler çile çekerek öldükleri için günahlarına kefaret denir birşeyler bende 26 yaşında kanser hastası bir birey olarak şunu söyleyebilirim ki benim tedavim için mesela çok faydalı oldu ben çok kötü bir durumda gittim doktora ameliyat oldum biraz topladım birazda annemin bakımı var tabi hakkını yiyemem belki kendi başıma bu süreçten kalkamazdım o kemoterapi ilaçları adamı mafediyor ,benim tk şansım annemdi.onun haricinde her kemo sonrası çok çok zor zamanlaryaşadım daha 25 dim ve gerçekten hayatım tamamen değişti her şey insanlara bakış açım ve hayata bakış açı tamamen değişti ve inat ettim dedimki ben yenilmeyeceğim bitmeyecek Allaha hep yalvardım ne olur dedim daha 1 senelik evliydim çocuğum meğerse bu hastalıktan 1 aylıkken dştü ama hiç takmadım dedim ki vardır bir hayr.sadece canımın derdindeydim kartal eğitim araştırma hastanesinde başladım ve kemoyuda orda aldım birazda orda olmamın şansı tabiki bunların hepsi Allah cc. den yani eğer o günü vadeyi doldurmuşssa ... yırtsan bittimi bitiyor. kaliteyi bazı hastalıklarda düşürüyor bazılarında yükseltiyor.ben her kemoda daha da can buldum daha iyi oldum şükür sonuçlarım temiz çıktı 2 aydır rahatım mays ayında kontrolum var .bunları neden anlattım belki yazıyı okuyan genç kanser hastası arkadaşlarım olabilir asla pes etmesinler diye ,pes edersen yenilirsin o ufak biz büyüğüz rabbim büyük ,evrede çok önemli benim şansım evrenin biraz erken alarm vermesi oldu elbette
  Ne zordur bilirim yazdıklarınızı hissederek okudum ,babacığınız inşaAllah güzel yerdedir Rabbim bu hastalığı özel insanlara veriyor ben böyle inanıyorum inancım bu benim ,çünkü eğer birine veriyorsa bu zorlukları onu çok sevdiği içindir temizlenmesi içindir ,temiz olarak ona gidebilmemiz için sıkıntı dert verir bizlere.düşünsene binlerce arkadaşı dostu olan ve gününü gün edip yaşayan dilediğince hiç sıkıntısız yaşayan birini....nelere düşer nelere dünyada nelere aldanır nelere....bunu düşününce ne büyük nimettir hastalık ve bu süreçteki şükür ,dua ve sabır.
  Yinede velhasıl Allahım kimseyi bu derde düşürmesin düşürürsede çektirmesin senelerce uğraşıyor insanlar senelerce gidip gelenler vardı hastanede 13 sene 20 sene bu hastalıkla boğuşanlar var ve Allah almadımı almıyor.
  İnna lillah ve inna ileyhi raciun
  blogunuzuda çok beğendim takipteyim .umarım kendimle alakalı anlattıklarım sizi sıkmadı bunaltmadı ve yanlış düşündürtmedi inş okuyanlara kendimden de birşeyler anlatmak istedim
  hayırlı cumalar diliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldin Hayatım Kitap. Çok sevindim yaşadıklarını anlatmana. Babamın 4. evreydi ve sanırım tipi falan da önemli kanserin. Sana da çok geçmiş olsun. Belki babam yaşasaydı çok acı ve ızdırap çekecekti bilemiyoruz ki. Allah tüm kanser hastalarına şifa versin. Ben de senin blogunu takibe aldım.

   Sil
 3. canım benim kadriyem çok sabır diliyorum sana babacığına da Allahtan rahmet. Ahh ne kadar güzel söylemişsin. Ben de ömer çelakılı kuranı kerimin şifrelerinden beri takip ederim ve takdir ederim. Şİmdi de bu söyledikleri inanılmaz bence haklı da. ilaçlar bir sektörün yaşaması için topluma empoze edilmiş kimyasallar bence. Dr.lara çok da bırakmamak lazım belki ama elden de birşey gelmiyor. kemoterapi alırsa 2 yıl almazsa 2 ay ömrü var dediler bir yakınımıza. bu şekilde gelince de dr. el mahkum kemoterapiye sarılınıyor. Siz de o şartlarda doğru düşündüğünüzü yapmışsınız. keşke drlar alternatif başka şeyler önerseler.

  YanıtlaSil
 4. offf ya böle blog arkadaşımız çok biliyon mu ya

  YanıtlaSil
 5. Ben de annemi kemoterapiden kaybettim . Zona sonrası tedbir amacli dusuk doz verilen kemoterapiden sonra enfeksiyon kapti. Enfeksiyon kaptigini dr bile anlamadi. Zonadan sonra verilmesini hata olsrak kabul etmediler. Hic inancim kalmadi doktorlara.. sizi cok iyi anliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah rahmet eylesin anneciğine de . Tüm kanserden ölenlere de. Allah yakınlarına da sabır versin

   Sil
 6. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 7. Ölmüslerimize allahdan rahmet diliorum mekanlari cennet olsun kalanlara sabir diliorum...rabbim cennetinde bulustursun hepimizi insallah

  Bende 59 yasinda amcami akciger kanserinden kayip ettim, oysa göremedim gözlerini elveda derken gidemedim gömülürken :( cok severdim Amca Baba yarisidir.. Oda bana cok düskündü, ölünce cok daha anladim kiymetini..
  Kemo Aldi bir ay icinde elimizden kayip etti oysaki son demindeydi Kaiserin!!
  Simdilik aklim olsa izin vermezdim o terapiye..bir yil sonra esi yani yengem ayni sekilde vefat etti..sok üstüne sok.. Onada kemo terapi yaramadi...
  Su anda BI arkadasim 35yasinda lenfoma kanseri, orta asamada hemen kemoya baslicak sanirim genc diye atlatir AMA belirli BI yasdan sonra ve son demindeydi katiyen bir gizli silah diye düsünüyorum...

  YanıtlaSil
 8. Selamlar. Yazinizi gozyaslari icinde okudum. Keske 3ay once okusaydim ve arastirsaydim. Ben avustralyadayim. Ailem ise burdasa. Babama 26agustos 2017de akciger kanseri teshisi konuldu. Araya bayram girdi tatil vs derken eylul ortasi gibi biopsi ve tedavi sekli belli oldu. O lanet olasi kemoterapi. 1 ayda 3kez kemoteapi aldi ve 17kasim 2017de. Aniden birden bire rahatsizlanip hastanede yasamini yitirdi. Ben burdan cenazeye bile yetisemedim. Kemoterapi almasaydi cok daha uzun yasardi diye dusunuyorum. Sapasaglam adam 2ay da oldu

  YanıtlaSil
 9. bi arkadsım var memesinde küçük bı kıtle vardı dr gıttı gögsü alındı sonra dedıler patolojjıden temız huylu kemoterapı aldı vesaıre 4 cu yılınca halaa yatamıyorkalkamıyor agzı sızı ıcınde gecen kan degerlerı dustu fılan acıle gıttıler beyaz kan vermısler sımdıde vucudundaa sedef olustu o hastalıkla ılgısı varmı bılmıyoruz ama 4 yıldır sabahlara kadar yatamıyo sımdıye kadar gecmesı gerekmıyomuydu elı ayagı sısıyor halsızlık agrı sancı yiyip bıtırıyor dr lar tahlılerın temız deyıp ılac yazıp gönderıyolar sizcee ne asamada arkadasım

  YanıtlaSil
 10. Burdan butun hastalarimiza Allah şifa versin.nerden baslasam bilemiyorum benim annemde 18 ay oldu pankres kanseriyle mucadelesi malwswf son evredeydi biz kemotrapi aldik iyi geldimi cok anlayamadik zulum şeklindw gecti miĝde bulantisi yemk yiyememe artok en sonunda 2 aydir degerlerimiz duzelmiyor kemotarapi alamiyor bu bizim icin (Annem )ixin daha kaygili gunleri gunlerimiz basladi karni şişti ayagi belinden asası şişti yani iki gun evdeyse diger gunler hastanede geciriyor ama herkes doktorlar annemin bukadar uzun sure yasamasina cok sasiriyorlar tabi ilkonce Allah sonrada babamin bakimi sayesinde bir bebek gibi bakiyor ama artik sonlara geldik galiba ki ilac alamamasi zaten 😢 ama biz duamizi eksik etmiyoruz umudumuzu kaybetmiyoruz her nekadar doktorlar artik sonlara geldik desede biz yinede annemin moralini cok iyi tutmaya calisiyoruz şunuda biliyoruz ki moral cok onemli tabi acilar icinde olan anname nedesek artik az geliyor oda farkinda artik ama sizlere sunu demk istiyorum lutfen sevdiklerimizin degerini iyi bilelim kim bilirki yarin oldugunda annemin yanina gittigimde bulamicam keske demeyelim tedavi surecinde yanlarinda olup onlari mutlu etmeye calisalim annemi bukadar uzun yaşatan doktorlarin hayretler icinde birakan yasami kemotarapi mi bilemiyoruz ama bildigim tek sey aci cekdirdigi doĝru Rabbim hastalarimiza acil şifalar versin zor surec Allah yar ve yardimcimiz olsun hastalarimiza aci cektirmesin insallh selametle

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.